IMPORTANT INFORMATION FOR DISH SUBSCRIBERS – SERVICE INTERRUPTION – CLICK HERE

FOX 4 Cost Cutters: 10/31 Grocery List

This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.
Grocery Sales

Buying groceries to feed your family can take a huge chunk of your budget.  There are ways to ease that burden.  Stacking coupons on top of sales at stores will help you stretch your budget.  This is a list of the groceries I’m buying this week.  For a look at the other deals available, click here or here.  Remember, Wal-Mart will price match many items.

Hy-Vee

  • Post Grape-Nuts, $2.50 (Use $1/1 From RP 10/21)  Final Price $1.50 — Buying 2
  • Value Pack Fresh Chicken Drumsticks or Thighs — $0.99/lb — Buying 3 lbs
  • Dole Classic Iceberg or Coleslaw, $0.77 — Buying 3

(2 Day Sale 11/1-11/2)

  • 7Up & Some Pepsi Products, 2 ltr, $0.69 — Limit 4 (Use $1/2 Diet Dr. Pepper or Ten from SS 10/07)  Final Price $0.19 each when you buy 2 — Buying 4
  • Hy-Vee Large Eggs, $0.99/doz. — Limit 2 — Buying 2
  • Hunts Tomato Sauce, 15 oz. — $0.44 — Buying 4
  • Bush’s Best Beans, $0.69 — Buying 6
  • Sara Lee Honey Wheat Bread, $1.48 (Use $1/2 from SS 9/23)  Final Price $0.98 each when you buy 2 — Buying 2
  • Ore-Ida Potatoes, $1.99 (Use $1.50/3 printable or $1/2 from SS 10/14)  Final Price $1.49 each — Buying 4
  • Midwest Country Fare Light Brown Sugar or Powdered Sugar, 2 lbs., $1.28 — Buying 1
  • Country Pride Boneless Skinless Chicken Breast, Frozen, 2.5 lb., $3.98 — Buying 1

Price Chopper

  • Libby’s Vegetables, $0.49 each (Use $1/4 from RP 8/26 — EXPIRES 10/31)  Final Price $0.24 each — Buying 8
  • Lean Pockets, $1.49 — Buying 2
  • Quaker Granola Bars, $1.77 — Buying 2
  • Progresso Recipe Starters, $1.49 (Use $0.65/1 printable)  Final Price $0.84 — Buying 2
  • Buddig Sliced Meats 2-oz., $0.59 (Use $1/4 from SS 10/28)  Final Price $0.34 each — Buying 8

(4 Day Sale 11/1-11/4)

  • Boston Butt Roast Family Pack, $1.49/lb — Buying 5 lbs
  • Johnsonville Smokes Sausage, $1.99 — Buying 2
  • Westpac Classic Vegetables, $0.69 — Buying 4
  • Quaker Oatmeal to Go Bars, $1.99 (Use $1/2 Quaker Product from Oct ’12 All You)  Final Price $1.49 — Buying 2
  • Ragu Pasta Sauce, $0.99 each (LIMIT 2) — Buying 2
  • Roberts Orange Juice, 64 oz., $1.49 — Buying 2
  • Best Choice Shredded Cheese, $1.29 — Buying 4
  • Best Choice Russet Potatoes 10-lb., $1.49 — Buying 1
  • Italian Bread, $0.99 — Buying 1

Aldi

  • Avocados, $0.29 each — Buying 4
  • Honeycrisp Apples, $1.78/2 lb. bag — Buying 2
  • Green Peppers, $0.99/3 — Buying 2
  • Baker’s Corner Canned Pumpkin, $0.99 — Buying 2
  • Sweet Harvest Cranberry Sauce, $0.89 — Buying 2
  • Fit & Active Chicken Broth, $0.99 — Buying 4

FINAL PRICE — $87.13 (Plus Tax)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s