FOX 4 Cost Cutters: Grocery List 11/14

This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.
groceries

Buying groceries to feed your family can take a huge chunk of your budget.  There are ways to ease that burden.  Stacking coupons on top of sales at stores will help you stretch your budget.  This is a list of the groceries I’m buying this week.  For a look at the other deals available, click here or here.  Remember, Wal-Mart will price match many items.

Price Chopper

  • Pepsi Products, 24-oz. 6-Packs — $2.88 (There are other sizes included in this sale) (Use $1 off Diet Dr. Pepper printable) or ($1 off Diet Dr. Pepper or Dr. Pepper 10 from SS 10/07) Final Price $1.88 — Buying 4
  • Louisiana #1 Sweet Potatoes, $0.28/lb. — Buying 5 lbs.
  • Best Choice Butter Quarters, $1.98 (Limit 2) — Buying 2
  • Mrs. Smith’s Pies or Cobblers, $2.98 (Use $1.50/1 from SS 9/30 R) or ($1/1 Pie Printable)  Final Price:  As low as $1.48 — Buying 2
  • Birds Eye Vegetables 10-16 oz., $0.78 — Buying 4
  • Best Choice Cream Cheese 8-oz., $0.68 each — Buying 4
  • Swanson Broth 14-oz. — $0.48 each (Use $0.40/5 from 11/04 SS)  Final Price $0.40 each — Buying 5
  • Del Monte Extra Sweet Whole Pineapple — $0.78 each, Buying 2
  • Campbell’s Cream Soups 10.75-oz. Chicken or Mushroom — $0.99 (use $1/4 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soup Printable)  Final Price 4/$2.96 or $0.74 each
  • French’s French Fried Onions 6-oz., $2.99 (Use $1/1 from 11/04 SS)  Final Price: $1.99, Buying 2
  • Ocean Spray Cranberries 12-oz., $2 (Use $1/1 Printable)  Final Price: $1 — Buying 2

Price Chopper and Hen House are also offering a save $10 on your Butterball Turkey, Ham or Standing Rib Roast when you buy 10 select Kraft Products.  Here’s how I’m going to take advantage of the offer:

  • Cracker Barrel Cracker Cuts, $2.50 (Use $1/1 from SS 11/11 R)  Final Price: $1.50 — Buying 2
  • Pillsbury Crescent rolls, $2.00 (Use $0.50/2 printable)  Final Price: $1.75 — Buying 2
  • Pillsbury Sweet Rolls, $2.00 (Use $0.50/2 printable)  Final Price: $1.75 — Buying 4
  • Kraft Homestyle Macaroni & Cheese — $1.99 (Use $1/2 from SS 11/11 R)  Final Price $1.49 each — buying 2

(Pay $16.48 for these items, plus get $10 off your Butterball Turkey, Ham or Roast)

Hy-Vee

  • Free Honeysuckle White or Jennie-O Frozen Turkey with Hormel Cure 81 Ham at $3.49/lb. (Use in-ad coupon, plus $2/1 Hormel CURE 81 Ham printable)
  • Tones Mini Seasonings 5/$4 (Use $1/2 from RP 11/11 R)  Final Price $0.25 each — Buying 4
  • Chex Cereal, $1.67 — (Use $1/10/2 printable)  Final Price $1.17 each — Buying 4

Aldi

  • Celery, $0.59 each — Buying 3
  • Russet Potatoes, $0.99/10 lb. bag — Buying 2
  • Yellow Onions, $0.79 3-lb. bag — Buying 2
  • Chef’s Cupboard Homestyle Gravy — $0.89 — Buying 4
  • Canned Pumpkin, $0.99 — Buying 4
  • Milk

Final Price — $69.19 plus tax and the price of a turkey, ham and milk

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

1 Comment

  • What Foods Burn Fat

    Good day! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
    Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
    My website addresses a lot of the same subjects
    as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
    If you might be interested feel free to shoot me an email.
    I look forward to hearing from you! Great blog by the way!