FOX 4 Cost Cutters: Grocery List 12/12

This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.
Grocery Sales

Buying groceries to feed your family can take a huge chunk of your budget.  There are ways to ease that burden.  Stacking coupons on top of sales at stores will help you stretch your budget.  This is a list of the groceries I’m buying this week.  For a look at the other deals available, click here or here.  Remember, Wal-Mart will price match many items.

Hy-Vee

Hy-Vee has a new Fuel Saver program that starts today.  Click here to see the ad.  Watch Cost Cutters Monday on FOX 4 News at 5:00 p.m. to learn more about this program, and other ways to save on gas.

  • Free Coke 6 pack with the purchase of 3 6 pack bottles for $9 with in-ad coupon  Final Price $2.25 each — Buying 4
  • Swiss Miss Premium Hot Cocoa Mix – $1.18 (Use $1.25/1 from SS 12/09/12)  Final Price: FREE — Buying 2
  • Chi Chi Seasoning Mix, $0.67 (Use $1/2 printable)  Final Price:  $0.17 each — Buying 4
  • Hy-Vee Orange Juice, 64 fl. oz., $0.99 — Buying 2
  • Grimmway Farms whole carrots, 2 lb., $0.99 — Buying 2
  • Amana Boneless Bacon Wrapped Sirloin Filets, 2/$6.00 (Earn $0.06 off per gallon of gas)  Buying 2
  • Brings Yellow Onions, 3 lb. bag, $1.89 (Earn $0.02 off per gallon of gas)  Buying 1
  • Hy-Vee Shells & Cheese, 3/$5.00 (Earn $0.06 off per gallon of gas)  Buying 3

2 DAY SALE (12/13-12/14)

  • Kellogg’s Rice Krispies (Use $1/2 printable) Final Price: $1.17 each — Buying 2
  • Fresh Boneless Skinless Chicken Breast, $1.68/lb. — Buying 4 lbs.

Price Chopper

  • Fresh Broccoli or Cauliflower, $1.19 each — Buying 2 of each
  • Pepsi Products, 24-oz. 6 packs, 4/$12 — Buying 4
  • Prego Pizza Sauce, $1 each (Use $0.40/2 from SS 11/04)  Final Price $0.80 each — buying 4
  • Tennessee Pride Sausage, $2 (Use $1/1 printable)  Final Price: $1 each — buying 2
  • Buddig Original Package Meat, $0.39 (Use $1/4 from SS 10/28)  Final Price: $0.14 each — Buying 8

5 DAY SALE (12/13-12/17)

  • Certified Ground Chunk Family Pack, $1.99/lb. — Buying 4 lbs.
  • Crystal Farms Shredded or Chunk Cheese 8-oz, $1.49 (LIMIT 3)  Buying 3
  • Best Choice Large Eggs, $0.99 (LIMIT 2) Buying 2

Hen House

  • Nestle Carnation Evaporated Milk, $0.99 (Use $0.50/2 Printable)  Final Price: $0.49 each (after coupon is doubled)  Buying 4
  • Kellogg’s Crispix, $1.99 (Use $1/2 Printable)  Final Price: $1.49 each — Buying 2
  • Libby’s Vegetables, $0.59 (Use $1/4 printable)  Final Price $0.34 each — Buying 8
  • Rhodes Bread, $2.00 (Use $0.55/1 from 12/09 R)  Final Price: $1.45 — Buying 2
  • Bananas, $0.39/lb. — Buying 2 lbs.
  • Coke 2-ltr. bottles, $0.88 (LIMIT 4)  Buying 4
  • Best Choice Seasonings, $0.99 each — Buying 2

Aldi

  • Celery, $0.59 — Buying 3
  • Russet Potatoes, $0.99/10-lb. bag — Buying 2
  • Sweet Potatoes, $0.87/3-lb. bag — Buying 1
  • Navel Oranges, $1.48/4 lb. bag — Buying 2

FINAL TOTAL — $86.68 plus tax (Plus earn $0.14 off gas at Hy-Vee, Shell or Caseys)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s