How to donate to Red Cross Hurricane disaster relief

FOX 4 Cost Cutters: Grocery List 4/10

This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.

Buying groceries to feed your family can take a huge chunk of your budget. There are ways to ease that burden. Stacking coupons on top of sales at stores will help you stretch your budget. This is a list of the groceries I’m buying this week. For a look at the other deals available, click here or here. Remember, Wal-Mart will price match many items.

Hen House

All mighty pacs laundry detergent, $2.99 (Use $1/1 printable) Final Price $1.99 Buying 2

Snuggle liquid fabric softener, $2.99 (Use $0.50/1 from 3/10 RP) Final Price: $1.99 (after coupon doubles) Buying 2

Hy-Vee

Honeysuckle White ground turkey 85% lean, $2.88 (Use $0.55/1 printable) Final Price: $2.88 Buying 1

Honeysuckle White marinated turkey breast tenderloin, 15 oz., $3.49 (Use $0.55/1 printable) Final Price: $2.94 Buying 1

Fresh red pepper, $0.88 Buying 2

Green Onion, 2/$1.00 Buying 2

Hy-Vee orange juice, $1.69 Buying 1

Dole fruit bowls, $2.49 (Use $0.50/1 printable) Final Price: $1.49 Buying 2

I’m not buying this, but if you take Claritin there is a $5/1 printable available here. If you use it at Hy-Vee it will make it around $13.99 for 20-24 count. I’m not sure how that compares to Wal-Mart pricing.

Price Chopper

Best Choice Canned Vegetables, $0.39 Buying 10

4 Day Sale 4/11-4/14

Asparagus, $0.98/lb. Buying 2 lbs.

Nestle Pure Life .3 lt. Bottles, 24 pk — $2.98 Buying 2

KC Masterpiece BBQ Sauce, $0.78 Buying 2

Price Chopper Hamburger Buns, $0.88 Buying 1

Price Chopper Hot Dog Buns, $0.88 Buying 1

Eckrich Smoked Sausage, $1.78 (Use $0.55/1 printable) Final Price: $1.23 Buying 1

Pork Baby Back Ribs, $2.98/lb. Buying 2 pkg

Mission Tortilla Chips, $1.48 (Use $1.50 off 2 Coca-Cola 2-Liters when you buy 2 bags of Mission Tortillas from 4/7 SS) Buying 2 bags of chips and 2 2-Liters

Aqua Star Raw Shrimp 51/60 count, $3.98 Buying 1

Aldi

Oranges, $1.48/4-lb bag Buying 1

Bananas, $0.29/lb Buying 2 lbs

Mangoes, $0.49 each Buying 4

Cantaloupe, $1.49 Buying 1

FINAL PRICE: $47.07 plus tax and the cost of ribs AND Coca-cola and Mission Tortillas

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s