FOX 4 Cost Cutters: Grocery List 2/29

This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.

Buying groceries to feed your family can take a huge chunk of your budget.  There are ways to ease that burden.  Stacking coupons on top of sales at stores will help you stretch your budget.  This is a list of the groceries I’m buying this week.  For a look at the other deals available, click here or here.  Remember, Wal-Mart will price match many items.

ALDI

  • Avocados, $0.19 each — buying 5
  • Roma Tomatoes, $0.79 per 20-oz. tray — buying 3
  • Broccoli Crowns, $0.99 per 16-oz. tray — buying 2
  • Navel Oranges, $1.48 per 4-lb. bag — buying 2
  • Grapes, $1.58 per 2-lb container — buying 1
  • Burman’s Cocktail Sauce, $0.99 — buying 1
  • Benita Dry Pinto Beans, $1.99 per 32 oz. bag — buying 1
  • Milk

Meat Deal (Good Wednesday 2/29 Only)

  • Fresh Boneless Skinless Chicken Breasts Jumbo Pack, $1.69 per lb. — buying 4 lbs.

HY-VEE

  • Tones Mini Spices — 5/$4 (use $1/2 Tones Seasoning or Extract from 12/04 SS) Final Price — 2/$0.60 — buying 4
  • Kraft Salad Dressing, $1.88 — buying 2 (I’m going to look for a cheaper price at Aldi)
  • Red Ripe Strawberries, $1.68 per 16 oz. pkg — buying 1
  • Dole Iceberg Salad, $0.99 per bag — buying 2
  • Dole Iceberg Coleslaw, $0.99 per bag — buying 2
  • Hy-Vee frozen white bread dough, $1.68 per 2 lb bag — buying 1
  • Kellogg’s Cereals & Bars – 50% off — Buying 10 for $9.10 … and submitting the Buy 10, Get $10 Mastercard.  Check out the deal here!

(3 Day Sale 3/1-3/3)

  • Hunts Ketchup, $0.68 — buying 2
  • Ocean Spray Cranberry Juice, BOGO Free, 2 for $2.98 — buying 2

PRICE CHOPPER

  • Campbell’s Tomato Condensed Soups, 10.75 oz. — $0.49 (Use $0.40/4 Campbell’s Condensed Tomato soup from 01/08 SS)  Final Price $0.39 each — buying 4
  • Crystal Farms Shredded Cheese, $1.49 — buying 2

(Leap Year Sale, Prices Good 2/29 ONLY)

  • Frozen Split Chicken Breast Family Pack, $0.89 per lb. — buying 2 lbs
  • Knorr Sides, $0.59 — buying 2
  • Sunshine Cheez-Its, $0.99 — buying 3
  • Head Lettuce, $0.49 — buying 2
  • Sweet Baby Ray’s Barbecue Sauce, $0.99 — buying 2
  • Tyson Any’tizers, $2.19 (use $1/1 Tyson Any’tizers Snacks Printable here)  Final Price $1.19 — buying 1

(3 Day Sale Prices Good 3/1-3/3)

  • 80% Lean Ground Beef Family Pack, $1.88 per lb. — buying 4 pounds
  • Best Choice Beans, $0.49 — buying 4
  • Best Choice Tomatoes, $0.49 — buying 4
  • Jalapeno Peppers, $0.79 per lb. — buying 2 lbs
  • Medium Yellow Onions, $0.79 per 3 lb. bag — buying 2

TARGET

FINAL TOTAL — $74.90 plus tax and the price of milk at Aldi (and I’ll be getting a $10 Mastercard back!)

(If you skip the Hamburger, Tyson Any’tizers, Cheez-Its and Pinto Beans you can buy everything else on the list with the amount of food stamps you would get for two people in Kansas.  It’s about $31.50 per person a week.  Your Final Total for the rest of the list would be $61.23 plus the price of milk!)

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s