FOX 4 Cost Cutters: Grocery List 1/9

Cost Cutters
This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.

Buying groceries to feed your family can take a huge chunk of your budget.  There are ways to ease that burden.  Stacking coupons on top of sales at stores will help you stretch your budget.  This is a list of the groceries I’m buying this week.  For a look at the other deals available, click here or here.  Remember, Wal-Mart will price match many items.

Hen House

  • Red Gold Diced Tomatoes, $0.79 (Buy 10, Save $5 Instantly)  Buying 10 — Final Price: $0.29 each

Hy-Vee

  • Zucchini, $0.99/lb — Buying 2 lbs.
  • Yellow Squash, $0.99/lb — Buying 2 lbs.
  • Braeburn Apples, $0.79/lb — Buying 4 lbs.
  • Campbell’s Condensed Soups, $0.48 (Use $1/5 printable)  Final Price: $0.28 each when you buy 5 — Buying 5
  • Chobani Greek Yogurt, 10/$10 (Use $0.30/1 printable)  Final Price: $0.70 each — Buying 2
  • Hefty Slider Bags, $1.88 (Use $1/1 from 1/6 RP)  Final Price: $0.88 — Buying 2
  • Cheez-It Crackers, 2/$4 — Buying 2 (Earn $0.04 off gas when you buy 2)
  • Grimmway Farms baby carrots, $1.99/2 lb. bag — Buying 1 (Earn $0.02 off gas)
  • Hy-Vee Sandwich bread, $1.48 — Buying 1 (Earn $0.02 off gas)

(2 Day Sale January 10-11)

  • Country Pride boneless chicken breast, 2.5 lb. bag, $3.99 — Buying 1
  • Pepsi Products, 4/$10 — Buying 2

Price Chopper

  • Boneless Country Style Ribs, $1.99/lb. — Buying 3 lbs.
  • Green Grapes, $1.99/lb. — Buying 2 lbs.
  • Belfonte Yogurts, $0.29 each — Buying 10
  • Luden’s Cough Drops, $0.99 (Use $1/1 from SS 10/21, if KC recieved it)  Final Price: FREE — Buying 2 to donate!

(4 Day Sale 1/10-1/13)

  • Green Giant Steamers, $1.00 (Use $0.50/1 from SS 12/09), Final Price: $0.50 each — Buying 2
  • Armour Premium Sliced Pepperoni, $1.00 (Use $1/2 Printable)  Final Price: $0.50 each — Buying 2
  • Better Oats Oatmeal, Selected Varities, $1.00 (Use $1/3 printable)  Final Price: $0.67 each — Buying 3

Aldi

  • Cucumbers, $0.25 each — Buying 4
  • Multi-Peppers, $1.29 each — Buying 2
  • Bagged Spinach, $0.99/bag — Buying 1
  • Navel Oranges, $1.59/4 lb. — Buying 1
  • Mandarins, $1.99/3 lb. — Buying 1
  • Frozen Steel Cut Oatmeal, $1.49 — Buying 1
  • Oyster Crackers, $0.89 — Buying 2 

Final Price — $74.32 ($20 is for the Pepsi) Plus tax … and you’ll get $0.08 off gas from Hy-Vee)

Popular

Latest

More News