This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.

Buying groceries to feed your family can take a huge chunk of your budget.  There are ways to ease that burden.  Stacking coupons on top of sales at stores will help you stretch your budget.  This is a list of the groceries I’m buying this week.  For a look at the other deals available, click here or here.  Remember, Wal-Mart will price match many items.

Hen House (Doubles coupons up to $0.50)

  • Cinnamon Toast Crunch, 3/$9 (Use $0.50/1 printable here or here)  AND (Use $0.50/1 SavingStar Deposit)  Final Price: 3/$5.50 (Plus get $3 off milk when you buy 3 boxes of cereal)  Buying 3 boxes and milk
  • Yoplait Greek Yogurt Cups, $0.69 (Use $0.50/2 printable)  Final Price: $0.19 each — Buying 4
  • Totino’s Party Pizzas, $1.19 (Use $0.50/3 printable here or here)  PLUS (Buy 4 and get FREE Totino’s Pizza Rolls)  AND (Use $1/4 SavingStar Deposit)  Final Price: $0.69 each plus free pizza rolls –Buying 4
  • Reames Frozen Noodles, $2 (Use $0.50/1 from SS 2/03)  Final Price: $1.00 — Buying 2
  • Johnsonville Sausage, $2.49 (Use $1/1 Johnsonville Pork and Chicken Sausage)  Final Price: $1.49 — Buying 2
  • Fiber One Bars, $2 (Use $0.50/1 printable)  AND ($0.40/1 SavingStar Deposit)  Final Price: $0.80 — Buying 2
  • La Choy Soy Sauce, $1.39 (Use $0.50/1 from 1/27 SS)  Final Price: $0.39 — Buying 2
  • Pillsbury Crescent Rolls, $2.00 (Use $1.00/2 printable)  AND (Use $0.50/2 SavingStar Deposit)  PLUS Buy 3 Crescent Rolls, Get Best Choice Butter Quarters FREE — Final Price: $1.25 each, plus FREE butter
  • Pillsbury Sweet Rolls, $2.00 (Use $0.50/1 from 12/09 SS)  Final Price $1.00 — Buying 2

Price Chopper

  • Fresh Pork Sirloin Chops, $1.79/lb. — Buying 4 lbs.
  • Cuties Clementines, 5 lb. box for $4.99 — Buying 1
  • Lean Pockets, $1.49 (Use $1.25/2 printable)  Final Price: $0.86 each — Buying 4
  • Knorr Sides, $0.49 (Use $0.50/2 from RP 1/27)  Final Price: $0.24 each — Buying 4
  • Kikkoman Sauce, $1.69 (Use $1/1 printable)  Final Price: $0.69 — Buying 2

4 Day Sale (2/7-2/10)

  • Fresh 80% Lean Ground Pork Family Pack, $1.49/lb. — Buying 4 lbs
  • Roma Tomatoes, $0.99/lb. — Buying 2 lbs
  • Avocados, $1 each — Buying 2
  • Best Choice Shredded Cheese, $1.25 each — Buying 5
  • La Tiara Beans, $0.79 — Buying 4
  • La Tiara Seasoning, $0.50 — Buying 4

Aldi

  • Navel Oranges, $1.48/4 lb bag — Buying 1
  • Strawberries, $0.99 — Buying 2
  • Bananas, $0.33/lb — Buying 2 lbs

Final Price: $65.28 plus tax